Kategorie i regulamin

Do you even language, bro?

Nowe artykuły publikuję na blogu co czwartek z regularnością godną pozazdroszczenia, aczkolwiek często wrzucam wpisy bonusowe, jeśli nadarzy się ku temu okazja i życie pozwoli. Spragnieni wiedzy, żądni pikanterii i zwolennicy prostych rozwiązań znajdą też codziennie nowe ciekawostki językowe, przydatne słówka i użyteczne zwroty na fan page’u bloga na Facebooku.

Prawdziwi anglofile i miłośnicy nowych technologii mogą skorzystać również z bezpłatnych lekcji wideo na Instagramie. Lekcje te mają postać tak zwanych Stories, czyli krótkich filmików zawierających wypowiadane przeze mnie po angielsku zdanie wraz z transkrypcją oraz tłumaczeniem na język polski. Żeby mieć do nich dostęp, należy zacząć obserwować mój profil na Instagramie (znajdziecie mnie pod nazwą – a jakże! – „angielskaherbata”). Informacje o nowych filmikach znajdziecie u samej góry widoku aplikacji w ramce z ikonkami użytkowników. Bądźcie jednak rozważni i romantyczni! Choć możecie Stories odtwarzać aż do utraty zmysłów, są one automatycznie usuwane po 24 godzinach od publikacji, więc jeśli nie chcecie nic stracić czy zapomnieć, sugeruję robić zrzuty ekranów. Ze zrzutów możecie następnie robić własne fiszki oraz publikować je dalej, dodając hashtag ‪#‎angielskaherbata‬, by dzielić się nimi z innymi i nawiązać ze mną kontakt.

Processed with MOLDIV

KATEGORIE

Artykuły na blogu przynależą do różnych kategorii, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć to, co nas akurat interesuje, np. gramatyka, wymowa, słownictwo, recenzje, ciekawostki, kultura czy brak kultury.

Gramatyczny grymuar. Miłość pod postacią księgi lingwistycznej wiedzy tajemnej a ujawnionej. Wy pytacie, ja odpowiadam. Wy milczycie, ja i tak piszę. Kategoria ta obejmuje wszystkie dostępne na blogu teksty, które dotyczą języka angielskiego, a kliknięcie w nią ukaże alfabetyczną listę wszystkich tego typu wpisów. Jak i różne księgi składają się z rozdziałów, tak i mój gramatyczny grymuar podzielony jest na podkategorie:

 • Gramatyka w pigułce. Znajdują się tutaj naszpikowane przykładami i ćwiczeniami objaśnienia zagadnień gramatycznych. Dla prostszej nawigacji po tej sekcji, artykuły wyjaśniające zagadnienia czysto gramatyczne posiadają tagi.
 • Nauka języka. Zbiór tekstów traktujących o szeroko pojętej nauce: od teorii przez metodologię nauki języka angielskiego po wskazówki, jak się (nie) uczyć.
 • Słownictwo. Dziesiątki, setki i tysiące nowych słówek do nauki a także często mylone zwroty i wyrażenia. Innymi słowy: królestwo słów.
 • True English Applications – TEA. Żywy język angielski stosowany na co dzień, o którym nie piszą w książkach.
 • What The Fact – WTFact. Cykl krótkich wpisów, w których prezentuję 5 zaskakujących faktów o języku angielskim.
 • Wymowa. Objaśnienia zawiłości fonetyki i fonologii języka angielskiego.

Kraj i kultura. Co piszczy w skąpanej londyńską mgłą angielskiej trawie?

Moim zdaniem. Recenzje różnych materiałów do nauki języka angielskiego – książki, nieksiążki, kursy, metody, platformy i inne cuda na kiju.

W 80 blogów dookoła świata. Projekt, w którym rozsiani po całym świecie blogerzy zajmujący się językiem i kulturą różnych krajów co miesiąc łączą się, by z własnej perspektywy przedstawić wspólnie wybrany temat.

Poniższe kategorie z kolei zawierają wpisy luźniej związane z językiem angielskim bądź kulturą Wielkiej Brytanii, a także po prostu niepasujące do wcześniejszych kategorii.

Marcel od kuchni. Dotknijcie moich garnków. Zajrzyjcie mi pod fartuszek. Ubijmy razem śmietanę. Obierzmy parówki ze skóry. Umyjmy ogórki. Przynieście jajka. Pobawmy się. Nowe przepisy także dostępne w języku angielskim!

Worek bez dna. Doskonała w swej niedoskonałości klasa rzadkich wpisów nienależących do żadnej innej kategorii na blogu.

Polecam także skorzystanie z wyszukiwarki na blogu, dzięki której po jednym słowie kluczowym szybko znajdziecie wszystkie wpisy zawierające interesujące zagadnienie. Ruchy, ruchy! Blog sam się nie przeczyta!

REGULAMIN

Let us preserve what must be preserved, perfect what can be perfected, and prune practices that ought to be prohibited!

Celem zapewnienia wszystkim moim i cudzym członkom maksymalnego komfortu z korzystania niniejszego bloga, proszę o zapoznanie się z kilkoma prostymi zasadami, które tu panują:

 1. Autor to despota i manipulator, więc dla zachowania własnego zdrowia psychicznego należy korzystać z dobrodziejstw płynących z zamieszczanych tu tekstów zgodnie z ich przeznaczeniem, a w razie niezbędnej konieczności (bo konieczność może też być zbędna) – kontaktować się z autorem za pomocą adresu podanego gdzieś tam.
 2. Autor, jako jedynie słuszny moderator, ma władzę nad innymi, a przynajmniej tak mu się wydaje, więc nie należy wyprowadzać go z błędu, który – warto zauważyć – błędem może wcale nie jest. Bo i któż to zakwestionuje?
 3. Autorowi będzie szalenie miło, jeśli odwiedzając niniejszy blog po raz pierwszy zostawisz po sobie ślad większy aniżeli plama śliny na własnej klawiaturze, kochając to, co autor miał (lub czego nie miał) na myśli.
 4. Nie przeklinamy i nie wyzywamy się publicznie. Wszystkie brudy pierzemy poprzez zamiatanie ich pod dywan (najlepiej swój, bo w gościach niegrzecznie jest syf robić). Stalking będzie surowo karany, a anonimowość, którą zapewnić ma Internet, jest pozorna, rzekoma i nieprawdziwa.
 5. Komentarze pochwalne a także zawierające konstruktywną krytykę są zawsze mile widziane o ile są na temat poruszany w komentowanym wpisie. Wszelkie pozostałe (z reklamami włącznie) jak i łamiące inne punkty wymienione na niniejszej stronie będą kasowane bez wcześniejszego uprzedzenia czy moderacji.
 6. Wielkieś mi uczynił smutki, Gościu, tym zniknieniem swoim, więc zaglądaj tu często, a nawet jeszcze częściej. Ponadto na fanpage’u bloga na Fejsbuniu autor czatuje niemal 24/7, ale to oczywista oczywistość, oczywiście.

Dziękuję, miłego dnia, na zdrowie.