Słowa, zdania i litery

1. Go to najkrótsze i gramatycznie poprawne zdanie w języku angielskim. Można przetłumaczyć je jako „idź” bądź „idźcie”.

2. Każda z nazw kontynentów w języku angielskim – Asia, Africa, America, Australia, Antarctica, Europe – zaczyna się i kończy na tę samą literę. Jedyny kontynent, którego nazwa nie zachowuje się w ten sposób, to Pangea; superkontynent istniejący wiele milionów lat temu.

3. The to słówko najczęściej występujące w języku angielskim.

4. ZdanieThe sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick („Szósta owca szóstego chorego szejka jest chora”) jest najtrudniejszym łamańcem językowym, co zostało potwierdzone miejscem w Księdze rekordów Guinnessa.

5. Liczby od 0 do 999 nie zawierają w sobie litery a. Dopiero thousand („tysiąc”) ją zawiera.

4 comments on “Słowa, zdania i litery
 1. Hej :)
  Bardzo lubię odwiedzać Twojego bloga, ale pierwszy raz zdecydowałam się na komentarz, bo potrzebuję… pomocy! Przeglądałam archiwum bloga, ale nie znalazłam podobnego tematu, więc piszę do Ciebie z prośbą. Czy mógłbyś przygotować wpis o tym, jak powinna wyglądać pozbawiona błędów bibliografia przygotowana w języku angielskim? Chciałabym dowiedzieć się, czy i na ile różni się od tej w języku polskim i jakimi regułami należy się kierować podczas jej pisania.
  Będę Ci bardzo wdzięczna.
  Pozdrawiam, Michalina

  • Jak mówi mój ulubiony wróżbita, dziękuję za uznanie. :D

   Póki co jednak nie planuję zajmować się tematami typowo redakcyjnymi, choć biorę je pod uwagę na przyszłość. Jeśli jednak piszesz pracę naukową po angielsku, opiekun/wykładowca powinien wytłumaczyć zasady tworzenia angielskiej bibliografii. Good luck!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>