Gwiazdka, świecidełka i prezenty

Dzisiaj mam dla Was odświętne słownictwo. Can you see what I did here? Odświętne bo święta… No dobrze, gierki słowne odstawmy na bok, bo słownictwo samo się nie nauczy.

Na pewno część z Was będzie w szale sprzątać, więc warto przypomnieć sobie różne sposoby sprzątania w języku angielskim, które poruszyłem we wpisie Czysty jak Anglik, czyli „brush” i „wash”. Gdy już wszystko będzie gotowe na test białej rękawiczki, przyjdzie pora napawanie się widokiem czerwono-zielonej gwiazdy betlejemskiej (poinsettia) i na rozrzucenie dekoracji (ornaments). Będziemy ubierać choinkę (decorate the Christmas tree), wieszać bombki i łańcuchy (hang baubles and Christmas chains) i może walniemy na czubek drzewka coś do zwieńczenia (a tree-topper). Lampki (Christmas lights) albo wszystko nam rozświetlą (light up), albo spalą nas żywcem (burn alive), jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni (cautious). Następnie w Wigilię Bożego Narodzenia (Christmas Eve) zasiądziemy do dwunastodaniowej wieczerzy wigilijnej (twelve-dish Christmas Eve supper) i przy odrobinie szczęścia nie odwiedzi nas nieproszony gość z czerwony nosem (red-nosed uninvited guest). Co ciekawe, w krajach angielskojęzycznych 26 grudnia obchodzi się tzw. Boxing Day, podczas którego mamy szał poświątecznych wyprzedaży. Prezentami natomiast tradycyjnie wymienia się 25 grudnia.

Wystarczająco świątecznie? To zapoznajcie się z pozostałymi słówkami, które dla Was na te okazję wybrałem.

present – prezent gift – podarunek
bells – dzwoneczki candle – świeczka
angel – anioł devil – diabeł
reindeer – renifer Santa Claus – Święty Mikołaj
gingerbread – piernik candy cane – cukrowa pałeczka
mistletoe – jemioła holly – ostrokrzew
wreath – wieniec tree – drzewko, choinka
snow – śnieg snowflakes – płatki śniegu
snowman – bałwan stocking – ozdobna skarpeta na prezent
fireplace – kominek ribbon – wstążka
wrapping paper – papier do pakowania sleigh – sanie

Tak że tego, tak że ten… święta, święta… i wkrótce po świętach, więc lepiej się cieszcie, póki trwają, bo później znów będzie płacz i zgrzytanie zębów! A jeśli nie wiecie, jak ma się Boże Narodzenie do mielonych i płytki nazębnej, koniecznie przeczytajcie tekst Co mają wspólnego tatar i płytka nazębna?.

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

10 comments on “Gwiazdka, świecidełka i prezenty
 1. „Mnie akurat „homoseksualista” kojarzy się z „kryminalista”.”

  A mnie nieprzyjemnie kojarzy się „dentysta”.

 2. „święta, święta… i wkrótce po świętach, więc lepiej się cieszcie, póki trwają, bo później znów będzie płacz i zgrzytanie zębów”

  I trzy kilogramy do przodu :3

  • Ciekawy idiom! :) Swoją drogą kiedyś „gay” oznaczało „kolory”, „beztroski” i „szczęśliwy”.

   Poza tym warto zauważyć, że mówi się „gejem” lub „lesbijką”, ewentualnie „homoseksualny/-a”, bo „homoseksualista” źle się w języku polskim kojarzy.

    • Mnie akurat „homoseksualista” kojarzy się z „kryminalista”. Podobnie w środowisku osób zajmujących się zaburzeniami odżywiania nie używa się słowa „anorektyczka”, bo to bardzo stygmatyzujące. Neutralne są też np. słowa „niepełnosprawny” czy „disabled”, czego nie można powiedzieć o ich odpowiednikach „kaleka” oraz „cripple”.

     Chodzi o używanie tych słów, które przez daną społeczność są najszerzej akceptowane – terminy jak „gej” i „lesbijka” powinny być traktowane jak wolne od znaczeń (i negatywnych skojarzeń) przypisywanych niegdyś właśnie słowu „homoseksualista”. Kojarzyło się źle, jako zboczenie, a dziś wiadomo, że mamy co najmniej trzy orientacje seksualne i każda z nich jest równie naturalna. Zmiana myślenia odzwierciedlona jest w sposobie wysławiania się.

 3. W krajach anglojęzycznych prezenty daje się zawsze 25 grudnia czyli Christmas Day a nie 26 grudnia. 26 grudnia dawano kiedyś swym podwładnym czy służącym itp mały prezent, stąd nazwa Boxing Day, która używana jest w szczególności w UK, czasem w USA (chociaz coraz rzadziej z powodu PC ale wcale nie w Irlandii)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>